Piżmak - zwierzyna łowna, piżmaki, piżmak występowanie
Piżmak (Ondatra zibethica)


 • Wygląd: piżmak pochodzi z Ameryki Północnej, skąd został sprowadzony na nasz kontynent na początku XX wieku. Długość tego zwierzęcia dochodzi do 30 cm, osiąga masę nawet do 1,5 kg. Piżmak charakteryzuje się ciemnym futrem w kolorze brązowym, jaśniejsze elementy występują na spodnich częściach ciała. Podstawową cechą, która odróżnia go od szczura lądowego jest długi, ale spłaszczony. Piżmak występowanie - można najczęściej spotkać w pobliżu wody, która jest nieodłącznym elementem jego otoczenia. Na swoje miejscówki wybiera zarośla krzaków, brzegi stawów i kanałów.


 • Rozmnażanie: Czas rozmnażania przypada u piżmaków na wiosnę i trwa - w zależności od pogody, od marca i kwietnia do września. Młode przychodzą na świat po upływie 3-miesięcznej ciąży. W ciągu roku dochodzi do nawet 3-4 miotów, podczas każdego z nich rodzi się od 6 do 8 młodych piżmaków. Młode dojrzewają niezwykle szybko - zaczynają widzieć już po upływie dwóch tygodni, a po upływie 3 tygodni wychodzą z gniazda. Na dobre opuszczają matkę po miesiącu. Szanse na przetrwanie stoi jednak pod znakiem zapytania - młode często padają bowiem ofiarą ptaków drapieżnych, tchórzy, lisów czy wydr.


 • Odżywianie: piżmak jest typowym roślinożercą. Podstawę jego pokarmu stanowią wodorosty. Warto w tym miejscu obalić mit, iż piżmaki wywołują szkody w rybostanie, co wielokrotnie sugerowali wędkarze. Piżmak nie łapie bowiem ryb.


 • Sezon polowań: od 11 sierpnia do 15 kwietnia.


 • Piżmak - aktualności


  Jak upolować

  Patroszenie zwierzyny

  Patroszenie zwierzyny to tyle co usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej upolowanych zwierząt. Jest jednym z podstawowych obowiązków myśliwego i należy go dokonywać niezwłocznie po daniu ubitej zwierzynie ostatniego kęsa i pieczęci oraz złomu szczęśli… 7

  Prawo łowieckie

  Sezon na polowanie – sierpień

  W miesiącu sierpniu sezon na polowanie obejmuje jelenia szlachetnego, sarnę, dzika, lisa, norkę amerykańską, jenota, szopa pracza i piżmaka. Pasjonaci polowania na pióro w drugiej połowie miesiąca będą mogli polować na dzikie kaczki, gołębie grzywac…

  Piżmak - galeria zdjęć


  Piżmak - więcej zdjęć »

  Piżmak - grupy tematyczne

  Piżmak - troefa użytkowników


  |0.035|