Lis - zwierzyna łowna, lisy, sezon polowań na lisa
Lis (Vulpes vulpes)


 • Wygląd: zapewnie nie wszyscy wiedzą, że lis należy do rodziny psów. Lisy mierzą ok. 35 cm wysokości i osiągają wagę do 8 kg. Dożywają do 15 lat. Najczęściej można je spotkać w lasach, jak i polach, koniecznie jednak porośniętych krzakami. Za kryjówkę służą im wykopane nory, jedną traktują jako stałe miejsce pobytu, inne jako jednorazowe schronienie na wypadek jakiegoś niebezpieczeństwa. Lisa charakteryzują w budowie przede wszystkim cienkie i krótkie nogi i długa kita. Pysk jest długi i wąski. Jeśli chodzi o ubarwienie futra, to jest ono różnorakie - od kasztanowo brązowego do kasztanowo żółtego. Białe są podgardle, dolna część pyska, podbrzusze i nogi od wewnętrznej strony.


 • Rozmnażanie: przygotowania do cieczki trwają już od grudnia, kiedy to liszka zaznacza krzaki i kamienie w obrębie swojego rejonu specyficznym zapachem. Sama cieczka trwa od stycznia do lutego, kiedy to odbywa się walka pomiędzy kilkoma psami. Po cieczce psy oddalaja się od liszek, pozwalając im na spokojny miot. Młode przychodzą na świat po 7,5 tygodniach w kwietniu i maju. Tuż po narodzinach szczenięta są całkowicie bezbronne, nie widzą i potrzebują stałej opieki matki. Widzą dopiero po upływie dwóch tygodni. W pierwszych tygodniach życia suka jest niezwykle troskliwa dla szczeniąt, wychodzi z nory przeważnie tylko późnymi wieczorami, aby zdobyć pożywienie. Pomaga jej w tym pies, który również przykłada się do opieki nad szczeniętami, również przynosząc pokarm. Taka opieka trwa do 1,5 miesiąca, wówczas młode zaczynają wychodzić z nory, stopniowo zaczynają również zmieniać nawyki żywieniowe. Pokarm matki zastępują myszami i drobnym ptactwem. Latem młode uczą się samodzielności i polowania, by już jesienią rozpocząć samodzielne życie.


 • Odżywianie: w pokarmie lisa znajdują się owoce leśne, jednak stanowią one niewielki procent jego pokarmu, jest on bowiem typowym mięsożercą. Podstawą jego pożywienia są myszy, żaby, jaszczurki, ryby, ptaki, zające oraz padlina.


 • Sezon polowań na lisa: od 1 czerwca do 31 marca.

 • Lis - aktualności


  Relacje z polowań

  Puszcza Knyszyńska – idealna na polowanie ze sztucerem... lub aparate…

  Sezon łowiecki w pełni. Można zapolować na kuropatwę czy lisa. Kto zaś chce poczuć przypływ adrenaliny i zdobyć imponujące trofeum może się zmierzyć z ciężkim zwierzem jak dzik, jeleń, a nawet żubr. Gdzie to zrobić?

  Filmy myśliwskie

  Z Dominiką na polowaniu

  Jak to jest być Dianą? Co dla kobiety oznacza łowiectwo? Właśnie o tym traktuje Knieja w odcinku „Z Dominiką na polowaniu”. Pasja, która rozwijała się od najmłodszych lat pod okiem członków rodziny przeobraziła się w sposób na życie. 

  Filmy myśliwskie

  Futro z lisa

  Niegdyś wysoka wartość skórek lisów powodowała, że był on cenionym trofeum. Jednak w wyniku wtrącania się człowieka w prawa natury, przez podawanie szczepionek, w krótkim czasie zaburzono ekosystem na terenie naszego kraju, pozbawiając lisy naturalne…

  Lis - galeria zdjęć


  Lis - więcej zdjęć »

  Lis - troefa użytkowników


  • Zwierzę: Lis »
  • Myśliwy: andrew
  • Masa: -
  • Masa tuszy: -
  • Punkty CIC: -

  |0.045|