Dzika kaczka - zwierzyna łowna, dzikie kaczki, sezon polowań na kaczki

poluje

Dzika kaczka
 
 
Subskrybuj: śledź temat

Dzika kaczka - zwierzyna łowna, dzikie kaczki, sezon polowań na kaczki
Dzika Kaczka (Anatidae)


 • Wygląd: w Polsce występuje kilkadziesiąt gatunków dzikich kaczek, wśród nich m.in.: krzyżówka, cyranka, cyraneczka, podgorzałka, płaskonos, czernica i głowienka. Kaczki można najczęściej spotkać w okolicach wód, nad rzekami, stawami, jeziorami i torfowiskami. Tereny te muszą jednak zapewniać schronienie w postaci zarośli czy szuwar. Na bardziej otwarte przestrzenie kaczki wychodzą wiosną, wówczas przebywają nawet na polach, pokrytych kałużami. Jak odróżnić samice od samców? Kaczory pod względem upierzenia podobne są do samic jedynie we wczesnej fazie rozwoju. Przykładowo popularna, młoda krzyżówka charakteryzuje się ciemnosiwymi wiosłami, które w drugim roku życia zmieniają barwę na pomarańczowoczerwone. Warto pamiętać, iż kaczka krzyżówka jest mniejsza od domowej. Spośród pozostałych gatunków kaczek pod względem rozmiaru na pierwszym miejscu są płaskonosy o długości 80 cm, wielkością ustępują im głowienki (55 cm), cyranki (40 cm), cyraneczki czy podgorzałki (35 cm).


 • Rozmnażanie: miejsce kaczki na lęg nie przypomina miejsc codziennego bytowania. Typowe miejsca, w których dzikie kaczki budują swoje gniazda, to wzniesienia nad wodą, sitowia, a także krzaki czy łąki bez dostępu do wody. Okres składania jaj przypada na kwiecień, kaczka w tym czasie składa od 6 do 14 sztuk, które posiadają charakterystyczny różowy i różowo-zielony kolor. Młode przychodzą na świat po upływie niecałego miesiąca, czasem nawet 3 tygodni. Kaczka jest bardzo troskliwą matką i nie odstępuje małych na krok, kaczor nie bierze udziału w wychowywaniu. Młode kaczki bardzo wcześnie dojrzewają i osiągają samodzielność, bo już zaledwie po upływie pół doby! Najpóźniej jako 2-miesięczne klapaki potrafią latać.


 • Odżywianie: kaczka należy do zwierząt, które jedzą praktycznie wszystko. W jej jadłospisie znajdują się wodorosty, trawa, zboża czy drobne ryby. Cześć gatunków, takich jak: krzyżówki, cyranki, cyraneczki i płaskonosy udają się na żer od zmierzchu do rana, z kolei głowienki, podgorzałki i czernice żerują w dzień. Przeloty w poszukiwaniu pokarmu kaczki rozpoczynają w sierpniu, wówczas można je spotkać na większych połaciach wód i pól, gdzie urządzają sobie zloty.


 • Sezon polowań na kaczki: krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice - od 15 sierpnia do 21 grudnia.
  • Tytułowa „Dynastia kaczorów”, czyli klan Robertsonów, prowadzi rodzinny biznes w West Monroe w stanie Luizjana. Ich firma o nazwie Duck Commander zajmuje się produkcją różnego rodzaju akcesoriów do polowań na kaczki, a w szczególności wabików. Małe rodzinne przedsięwzięcie w ciągu 30 lat rozrosło się do wartego miliony dolarów i znanego na całym świecie imperium.

   czytaj więcej »


  • W 1993 roku wstąpiłem do PZŁ, aby połączyć obcowanie z naturą z pasją łowiecką i kynologią. Przynależę do Koła Łowieckiego Nr 1 " SZARAK " w Lublinie. W przeszłości do polowań używałem wielu ras a szczególnie terierów, z nabytym doświadczeniem uznałem, że do polowań na dziki najlepiej sprawdzają się szpice a szczególnie karelskie psy na niedźwiedzie. 

   czytaj więcej »


  • Na pewno wielu zgodzi się z tezą, że pies podczas polowania jest doskonałym kompanem i stanowi nieocenione wsparcie dla myśliwego. Niektórzy mówią nawet, że „polowanie bez psa „to profanacja tej pięknej sztuki”. Aby tak się stało pies musi zostać dobrze ułożony i wyszkolony. Jak zweryfikować czy faktycznie na tym polu odnieśliśmy sukces? 

   czytaj więcej »


  • Field Trials to widowiskowy konkurs, którego celem jest współzawodnictwo o pierwszeństwo w pracy w suchym polu psów myśliwskich – wyżłów. Do zawodów stają dwie grupy psów: wyżły brytyjskie pracujące w parach oraz wyżły kontynentalne – działające pojedynczo. Mini kompendium wiedzy oraz efektowne ujęcia pracujących psów do obejrzenia w filmie. Zapraszamy!

   czytaj więcej »


  • Pewnego razu wybrałam się na sierpniowe kaczki do mojego podwarszawskiego koła, które dzierżawiło m.in. wielki kompleks stawów, o brzegach porośniętych trzciną – prawdziwe kacze eldorado! Ponieważ nie dysponowałam wtedy jeszcze samochodem, zaprosiłam kuzyna w charakterze podwózki, nb. świetnego strzelca „do pióra”, który zgodził się bardzo chętnie, mając okazję na ulubione polowanie.

   czytaj więcej »


  Dzika kaczka - czytaj więcej »

  Dzika kaczka - galeria zdjęć

  Dzika kaczka - zobacz inne zdjęcia »


  Dzika kaczka - grupy tematyczne:


  Reklama  Dzika kaczka - galeria trofeów myśliwskich  |0.087|