Bażant - zwierzyna łowna, bażant łowny, bażanty

poluje

Bażant
 
 
Subskrybuj: śledź temat

Bażant - zwierzyna łowna, bażant łowny, bażanty
Bażant (Phasianus colchicus)


 • Wygląd: w Polsce dominuje bażant łowny, będący połączeniem kilku z ok. 40 występujących w środowisku odmian. Polski bażant jest efektem krzyżówki m.in. bażanta kolchijskiego kaukaskiego, mongolskiego i obroźnego. Rozróżnienie płci u bażantów ma olbrzymie znaczenie, kury objęte są bowiem całoroczną ochroną. Po pierwsze, koguty są większe od kur, ich długość razem z ogonem wynosi do 95 cm, ich waga wynosi ok. 1,5 kg. Kury są mniejsze i lżejsze - ok. 1 kg. Po drugie, koguty wyróżniają się długim ogonem i silnym dźwiękiem, który wydaje podczas podrywania do lotu. Wreszcie, koguty charakteryzują się jaskrawym upierzeniem i ciemną głową.
  Bażanty są typowymi zwierzętami stadnymi, najczęściej przebywają w krzakach, zaroślach i trzcinowiskach. Niestety, źle znoszą trudne warunki pogodowe - długo utrzymujący się mróz i śnieg potrafią zdziesiątkować niejedno stado.


 • Rozmnażanie: bażant rozpoczyna swe gody wczesną wiosną i trwają do jej końca. W maju i czerwcu kury składają jaja, które posiadają charakterystyczny, oliwkowozielony kolor. Okres wysiadywania trwa niecały miesiąc. Wiele młodych ginie z prozaicznego powodu - złego ulokowania gniazda - bażanty zakłądają je w niebezpiecznych miejscach, na drogach polnych, miejscach nieosłoniętych i łatwo dostępnych dla człowieka. Jedynym wybawieniem dla młodych jest fakt, że w bardzo krótkim czasie zdobywają samodzielność - potrafią się poruszać, a już w drugim tygodniu życia rozpoczynają naukę latania.


 • Odżywianie: ulubionym pokarmem bażantów są nasiona krzewów, chwasty, trawa, owoce leśne, kukurydza, a także różnego rodzaju owady, dżdżownice i ślimaki.


 • Sezon polowań: na koguty od 1 października do końca lutego, kury objęte są całoroczną ochroną!  • Niegdyś wysoka wartość skórek lisów powodowała, że był on cenionym trofeum. Jednak w wyniku wtrącania się człowieka w prawa natury, przez podawanie szczepionek, w krótkim czasie zaburzono ekosystem na terenie naszego kraju, pozbawiając lisy naturalnego wroga – wścieklizny. 

   czytaj więcej »


  • Koty domowe stanowią poważny problem dla środowiska naturalnego. W Polsce kilka milionów tych drapieżników penetruje pola zabijając wiele drobnych zwierząt. W ich jadłospisie oprócz gryzoni znajdują się również rzadkie ptaki i zwierzęta łowne jak zając czy kuropatwa. 

   czytaj więcej »


  • Krukowate to rodzina ptaków obecnie zasiedlających różne środowiska. Obejmują ponad 100 gatunków. Niegdyś prawie całkowicie wytępione - zostały objęte ochroną. Z kolei te zapobiegawcze działania przyczyniły się do nadmiernego przyrostu ich liczebności. Z tego względu same zaczęły stanowić zagrożenie dla innych gatunków - nie posiadając naturalnych wrogów. Przyczyniają się do ograniczenia populacji innych ptaków, jak również drobnej zwierzyny. W Kniei zobaczysz analizę tego problemu.

   czytaj więcej »


  • Jest nam niezmiernie miło przywitać Kolegów na portalu poluje.pl. Co tydzień będziemy informować o kolejnych odcinkach Magazynu Łowieckiego "Knieja". Knieja to magazyn łowiecki dla myśliwych i sympatyków łowiectwa zajmujący się tematyką polowań, gospodarki łowieckiej, kynologii. Emitowany był w latach 2005-2007 w TV PULS, w 2013r. został przeniesiony do internetu. Dzięki temu jest zawsze dostępny.

   czytaj więcej »


  • Kaj w kolejnym sezonie zbiorowych polowań jesiennych sprawował się coraz lepiej. Wytrzymywał 12 - 14 całodziennych pędzeń. Zadowalające było też to, że w pędzonych miotach trzymał się blisko naganki, choć w końcówce pędzenia, gdy nic już w miocie nie było, wychylał się na linię strzelców, wyczuwając mnie na stanowisku, i czekał na moje przywołanie, co bardziej nerwowych i z pustymi lufami myśliwych irytowało. 

   czytaj więcej »


  Bażant - czytaj więcej »


  Bażant - grupy tematyczne:


  Reklama  Bażant - galeria trofeów myśliwskich  |0.097|