» » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj


Włodzimierz Korsak był przyrodnikiem, myśliwym, literatem, malarzem, a przede wszystkim miłośnikiem ziemi lubuskiej. Za swoją działalność został odznaczony wieloma honorami. Do niego trafił Order Polonia Restituta - order odrodzenia polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz myśliwskie odznaczenie Złom. W tym roku Gorzów odda mu szczególny hołd. W tym mieście stanie pomnik tego zacnego miłośnika przyrody.

Odsłonięcie obelisku planowane jest na 23 września, w dzień śmierci przyrodnika. Monument przedstawiać będzie Włodzimierza Korsaka ubranego w myśliwski strój, siedzącego na trójnogu wraz z psem oraz trzymającego w rękach lornetkę. Postać będzie naturalnych rozmiarów i ustawiona zostanie w Parku Górczyńskim w Gorzowie, nieopodal fontanny.

Włodzimierz Korsak urodził się 01.08. 1886 r. w Siebieżu na Białej Rusi. Już od najmłodszych lat związany był dzikimi puszczami. Przygodę z polowaniami zaczął już w wieku 12 lat, a także pisywał nowelki dla „Łowca Polskiego”. Studia wyższe ukończył na Akademii Rolniczo - Leśnej w Taborze (Czechy). Interesowała go ornitologia oraz malarstwo. Rozpoczął pracę nad książkami i dzięki czemu powstały liczne publikacje: „Rok myśliwego' ,„Na tropie przyrody', „Venator', „Pieśń puszczy', album rysunków piórkowych „Z polskiej kniei' oraz „Cietrzew' i „Ku indyjskiej rubieży'. Przed wojną ukazały się jeszcze następujące książki: „ Puszcza Rudnicka', „ Łoś', „ Dary lasu' i „ Leśne ognisko'. Włodzimierz Korsak był także jednym z założycieli i prezesem grupy tj. Polskie Towarzystwo Łowieckie, gdzie zaczęły się tworzyć koła łowieckie, 24 zatwierdzone następnie przez Polski Związek Łowiecki w myśl nowej Ustawy Łowieckiej z 1953 roku.

Myśliwy uznany został za prekursora ochrony przyrody w Polsce. Jeszcze przed wojną Włodzimierz Korsak zgłosił propozycję utworzenia w Wilnie pierwszego parku narodowego. Zmarł 23 września 1973 roku w Krakowskim Domu Spokojnej Starości. Dopiero po dziesięciu latach, zgodnie z jego wolą, prochy przeniesiono do Gorzowa Wielkopolskiego.


Autor tekstu: Monika Błaszczyk

 

 


Reklama


komentarze (0)

 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego wpisu.
Bądź pierwszy!

 

Aby móc komentować musisz być zalogowany!

zaloguje się

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Tradycja łowiecka - zobacz podobne

Polowania wigilijne

O św. Hubercie i nie tylko...

Sygnały myśliwskieOgłoszenie płatne


daj ogłoszenie
|0.021|