» » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Szynka z dzika wędzona

Zaawansowany (799 punktów)


Szynka z dzika wędzona Wędzenie zwierzyny jest jednym z rodzajów utrwalania i uszlachetniania mięs. To tradycyjny i znany od lat sposób na przygotowanie potraw. Dziczyzna oczywiście również do tego się nadaje. Trzeba pamiętać, że wędzonki przygotowuje się z mięs uprzednio odpowiednio peklowanych. Bardzo istotnym jest fakt, że dym działa także bakteriobójczo i utrwala wszelkie mięsa. Przepis na szynkę z dzika wędzoną

Składniki: szynka z dzika ok. 5 kg

Składniki zaprawy: 20 dag soli, 1 dag saletry, 1 dag kolendry, 5 ząbków czosnku, kilka goździków i liści laurowych, po kilka ziaren pieprzu, jałowca i ziela angielskiego, łyżka cukru (w lecie cukru nie dawać).

Sposób przygotowania:
Szynkę z dzika umyć, połowę zmiażdżonych przypraw, soli i saletry wetrzeć należy w mięso. Ułożyć natartą szynkę ciasno w kamionkowym (lub emaliowanym) naczyniu, przykryć, a dodatkowo obciążyć . Pozostawić tak przygotowane mięso w temperaturze pokojowej przez 2 dni. Następnie zagotować 2,5 l wody z pozostałą połową przypraw i saletry, wystudzić . Zaprawę wstrzykiwać równomiernie w mięso przy pomocy strzykawki. Trzeba pamiętać jednak by dokładnie nasączyć okolice kości. Pozostałą ilością zalewy zalać mięso i przenieść je do chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosić powinna od 4 do 8°C. Peklowanie mięsa musi potrwać 3-4 tygodnie, należy przewracać mięso co 2 dni. Tak zapeklowaną szynkę po wskazanym czasie musimy opłukać i wymoczyć w wodzie przez kilka godzin.

Wędzenie:
Uprzednio peklowaną szynkę z dzika osuszyć przez 1 dzień. Następnie wędzić w dymie 32-40°C przez 3 dni, 2 razy na dobę po 2 godziny. By uzyskać niepowtarzalny smak i zapach mięsa powinniśmy na początku i na końcu wędzenia do paleniska dodawać jałowiec.


Autor tekstu: Romek Kwiatkowski

 

 


Reklama


komentarze (0)

 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego wpisu.
Bądź pierwszy!

 

Aby móc komentować musisz być zalogowany!

zaloguje się

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Kuchnia myśliwska - zobacz podobne

Sześć nietypowych przepisów na dania z grilla

Rolada myśliwska na święta

Dzika kaczka pieczonaOgłoszenie płatne


daj ogłoszenie
|0.016|