» » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Sztucer łamany - moje marzenie III

Zaawansowany II (1552 punktów)


Na początku XVIII w. osiedlił się w Suhl sprzedawca broni nazwiskiem Sauer. Miał troje dzieci. Najstarszy syn Lorenzo od młodych lat sprzedawał z ojcem karabiny i pistolety z różnych warsztatów. Po śmierci ojca w 1751 syn Lorenzo założył własny warsztat, w którym składał karabiny skałkowe i sygnował je własnym nazwiskiem. Dlaczego składał?

W tamtych czasach w całej okolicy było wiele warsztatów kowalskich i stolarskich. Kowale wytwarzali najczęściej jeden element karabinu, n.p. spust, kurek, zamek, lufę i.t.d. Później sprzedawali te części warsztatom montującym. Tak powstawał karabin. Warsztat pana Lorenza powoli się rozrastał, a jemu rodzili się kolejni synowie.

W latach 70 XIX wieku Jan Paweł Sauer rejestruje już dość pokaźną fabryką jako J.P. Sauer &Sohn. W 1880 roku firma przechodzi na produkcję broni myśliwskiej wyższej klasy. Na świecie zaczynają być modne wyjazdy na polowania do dalekich krajów. W roku 1896 ukazuje się lekki jednostrzałowy Sztucer łamany z dolną dzwignią otwierającą broń o nazwie Sauer Tell. Broń ta będzie rozwijana i produkowana przez następne 40 lat do roku 1936. Model Sauer Tell III ➀ jako ostatnią wersję przedstawia fotografia. Uważany jest za protoplastę współczesnych sztucerów łamanych.

Niemiecka wytwórnia broni Krieghoff wytwarza na indywidualne zamówienie sztucer łamany, który nosi imię patrona myśliwych św. Huberta. Hubertus ➁ cechuje się nieskazitelną elegancją tradycyjnego sztucera górskiego. Jest uważany za klasę samą w sobie. Podstawową wersja bez grawerki i z dobrze dopasowaną osadą wygląda nadzwyczaj skromnie. Cena od 4500€. Czeka się około 8 miesięcy.

Wybór kalibrów jest ogromny. Kuta lufa może być okrągła lub oktagonalna w dwóch podstawowych długościach plus lufa śrutowa w kal. 28. Baskila stalowa lub z lotniczego aluminium. Można zamówić osadę z najlepszej karpina jak również najbardziej wyszukaną grawerkę robioną przez czołowych grawerów włoskich i niemieckich. Końcowa cena podlega indywidualnemu ustaleniu.

Francuska firma Chapuis Armes i jej Chapuis Oural ➂ to strzelba jednostrzałowa, która powstała w 1990 roku. Jest to doskonały kipplauf✩ zbudowany po to, żeby tworzyć emocje. Ta broń jest już popularna wśród europejskich myśliwych pragnących polować z najwyższej klasy sztucerem łamanym. Jest produkowana w małych seriach na cyfrowych centrach obróbczych V generacji. Jednak mimo najnowocześniejszych maszyn właśnie ręczne pasowanie i montaż jest wykonywany przez najlepszych rusznikarzy. Ci mistrzowie nadają tej broni duszę.

Osady wykonywane są z najlepszego orzecha pozyskiwanego pod okiem pracowników firmy, którzy mają pieczę nad całym procesem tworzenia kolby. Każdy sztucer ma piękną grawerkę na baskili i pozostałych metalowych częściach broni. Sztucer jest bardzo składny i doskonale wyważony. Masa to 2,7 kg. Jest produkowany tylko w kilku właściwych kalibrach. Na życzenie zamawiana broń może posiadać indywidualne cechy określone przez klineta jak n.p. rodzaj przyśpiesznika, eżektor, montaż lunety. Firma sugeruje lunetę Zeiss 1,5-6x42.

W hiszpańskiej krainie Basków działa bardzo nowoczesny fabryka luf Bergara. W oparciu o własne lufy kute na zimno na początku XX wieku skonstruowano bardzo nowoczesny sztucer łamany Bergara Apex. Określono pułap cenowy nie wyższej niż 1000€.

Sztucer ma lufę o długości 635mm i ∅19,2mm bez muszki i szczerbinki. Całość waży tylko 2,9 kg. Wersja Apex leith ma lufę L=584mm i ∅15,9mm i długość całkowitą 967mm. Łamanie broni odbywa się przy pomocy dolnej dźwigni tworzącej jednocześnie kabłąk spustu. Sztucer posiada bardzo zwarty mechanizm z rewelacyjnym kurkiem wewnętrznym i fragmentem kurka wystającego z szyjki uchwytu pistoletowego. Pozwała to napiąć kurek bezpośrednio przed samym strzałem. Jest to chyba najbezpieczniejsze rozwiązanie we współczesnych łamańcach. Dodatkowo mechanizm igliczny posiada niesamowicie krótki czas reakcji co jest ważne w łowiectwie. Osada jest z tworzywa lub drewniana.

Włoska Sabatti posiada jedną z najdłuższych tradycji w wytwarzaniu broni myśliwskiej we Włoszech i w całej Europie. Obecnie firma jest głównym wytwórcą i dostawcą luf do wielu zakładów broni we Włoszech jak i koncernu Beretta.

Sztucer łamyny SKL 98 ➃ jest produkowany w 3 wersjach wykończenia. Ma lufę kutą na zimno i baskilę ze stali chromowo-niklowej odkuwaną na gorąco, a następnie obrabianą na maszynach cyfrowych. Następnie jest chemicznie utwardzana. Kolby wykonana jest z orzecha włoskiego dobrej klasy. Całość jest pasowana ręcznie. Sztucer ma mechaniczne przyrządy celownicze. Muszka jest składana. Dodatkowo ma szynę montażową 11mm.

Po rozpadzie NRD rozpadł się też Ernst Tholmann-Werke, ich największy producent broni myśliwskiej. Jeszcze przed cudowną przemianą firmy z socjalistycznej w kapitalistyczną opracowano założenia do sztucera łamanego. Rozpoczęto produkcję po przemianie ustrojowej jako K-95, K-1, K-3, K-4 i Jaeger.9, Sztucer jest sygnowany jako Merkel, Blaser, Haenel. Można go kupić zupełnie gołego z piaskowaną lufą jako Jaeger.9 za 1500€ ale później zależnie od wersji wykonania i sygnatury cena bardzo rośnie nawet do 10000€ lub jeszcze wyżej. Jest dostępny w wielu kalibrach z trzema długościami luf, Można zamówić lufę oktagonalną. Broń jest lekka i waży od 2,4-2,8 kg. Posiada na komorze nabojowej bazę siodłową pod montaż lunety. Jest dostępny z osadą w różnej klasie drewna jak również bardzo szerokim wachlarzem grawerunków. Lista dodatków zależnie od wersji jest imponująca. Na testach strzeleckich w Anglii model sygnowany jako Merkel K-3 uzyskał skupienie 3 strzałów z amunicji RWS w kal. .270Win. 0,53-0,60 MOA na 100 metrów. Oznacza to trafienie 3 pocisków w okrąg o średnicy ∅1,64cm. Jest to super skupienie jak na sztucer łamany.

Kiedyś w Poznaniu działała zacna fabryka Hipolita Cegielskiego. Przez pod 100 lat produkowała różne żelazne produkty. Pod koniec swojej działalności na wydziałe W7 (produkcja uzbrojenia na potrzeby Układu Warszawskiego) zbudowano łamany sztucer jednostrzałowy o zawiłej nazwie SŁ1S w kilku kalibrach. Sztucer był budowany na bazie jednej z najlepszych luf produkowanych wówczas w Europie. Na rynek wszedł jako CSP99. Znany pod nazwą- Lis. Skrajnie arogancka i nieudolna promocja nowego wyrobu fabryki Cegielskiego zbiegła się w czasie z upadkiem całego zakładu. Obecnie sztucer jest poszukiwany przez koneserów i traktowany jako wspaniała baza do tuningu wysokiej klasy sztucera łamanego.
Jestem szczęśliwym posiadaczem tej broni z końcowej serii. Dodatkowo mój łamaniec był tuningowany przez mistrza Alfreda Adamkiewicza z Poznania.

Pod koniec swojej działalności czeska fabryka - Brno Zbroiovka produkowała łamany sztucer ZK99. Był dostępny w kilku kalibrach. Ważył tylko 2,2 kg. Był to najlepszy sztucer łamany produkowany w Czechach. W kalibrze 6,5x57R trzymany w rękach powodował szybsze bicie serca.

W Stanach Zjednoczonych Bill Ruger opracował i wprowadził do produkcji wiele karabinów i pistoletów. Jednym z nich jest szczególny - Ruger No.1. ➄ Jednostrzałowa strzelba produkowana już ponad 40 lat ma swoje stałe miejsce wśród myśliwych kochających polowania ze sztucerem jednostrzałowym. Ma wszystkie zalety kipplaufa prócz możliwości złamania i rozbiórki na dwie części ale za to ma kilka innych cech, którymi nie potrafią się poszczycić kipplaufy. Jest to broń nadzwyczaj celna (bardzo sztywna konstrukcja). Jest dostępna w wielu kalibrach od małego .223 Rem po 458 Lott i 480 Ruger. Używają ją amerykańskie służby specjalne i myśliwi polujący w Afryce (model Tropical) na Wielką Piątkę i na Alasce. Sztucer ten pozwala na rozładowanie i ponowne załadowanie bez odrywania wzroku od celu! Przy polowaniu na wielkie koty lub bawoły afrykańskie jest to kardynalne. Sztucer z orzechową kolbą jest po prostu piękny. W USA kosztuje 1299$. Można go kupić u nas w Tarnowie.

W drugiej połowie XX wieku firma Heym wytwarzała ręcznie piękny sztucer łamany o symbolu 44B w różnych kalibrach. Lufa 580 mm przy długości całkowitej broni 1,01m ważył ≈3 kg. Szczególnie egzemplarze z oktagonalną lufą i baskilą z pełnymi płytami bocznymi wyglądały cudownie. Piękna osada z karpiny orzecha i kunsztowna grawerka baskili dopełniały całości. Broń była bardzo celna. Obecnie na rynku wtórnym praktycznie nie występuje co świadczy o bardzo wysokiej klasie broni.

Naszkicowałem tylko kilka sztucerów jednostrzałowych na naszym rynku. Każdy z wymienionych posiada własną historię i jest piękny. Zachęcam do próby użycia takiej broni na polowaniu. Może kogoś zainteresuje taka broń. Wówczas artykuł spełni swoje zadanie.

kipplauf ✩- łamany sztucer jednostrzałowy


Autor tekstu: Andrzej N

 

 

Zdjęcia do artykułu (5) - wyświetl wszystkie:


Reklama


komentarze (0)

 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego wpisu.
Bądź pierwszy!

 

Aby móc komentować musisz być zalogowany!

zaloguje się


Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/boot/sepix_lib.php on line 343

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Broń myśliwska - zobacz podobne

Sztucer łamany - moje marzenie II

Sztucer łamany - moje marzenie

Strzelanie w górach i pomarańczeOgłoszenie płatne


daj ogłoszeniePowiązane tagi


Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/admin/domains/poluje.pl/public_html/_rdzen/wordcloud.class.php on line 218
varmint dziwerówka broń myśliwska bok broń łowiecka z grotem bezkurkówa język spustowy Łuk kompozytowy broń sportowa broń myśliwska winchester trójlufka pojedynka sztucer dwururka broń myśliwska cz broń myśliwska sztucer szesnastka długi łuk broń myśliwska rosyjska flinta broń myśliwska dryling bączek dubeltówka dwudziestka firling dwunastka kurkówka kordelas jednorurka antabka dryling bok broń myśliwska sauer fuzja nadlufka ekspres kniejówka broń myśliwska toz


|0.024|