» » » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Św. Hubert - zbliża się 3 listopada

Aktywny III (207 punktów)


Od połowy października w całej Polsce myśliwi organizują większe i mniejsze Hubertusy, by uczcić swojego patrona. Zbliża się 3 listopada, oficjalny dzień wspomnienia liturgicznego św. Huberta w kościele katolickim. I my wspomnijmy tę wspaniałą postać.Św. Hubert patron myśliwych, leśników, rzeźników i kuśnierzy. Legenda głosi, że żył w VII wieku i był misjonarzem oraz biskupem. Co ciekawe droga jego wiary nie była prosta. Znamienny jest sposób, w jaki się nawrócił. Według opowieści ujrzał w trakcie polowania świetlisty krzyż pomiędzy rogami jelenia. Św. Hubertowi przypisywano, że chroni przed szaleństwem, pogryzieniem przez psy.

Kult wobec tej postaci był pielęgnowany głównie przez rycerzy i środowisko dworskie, ponieważ to grono to zajmowało się najczęściej myślistwem. Wiązało się to z odprawianiem mszy św., w trakcie których święcono broń i sprzęt służący myśliwym. Ludzie zwykli wtedy mawiać w myśl przysłowia: „Kiedy swego czasu goły los nastaje, święty Hubert z lasu cały obiad daje”.

W XV wieku w diecezji chełmińskiej powołano bractwa pod wezwaniem św. Huberta. W Polsce jest kilka kościołów pod wezwaniem tego świętego w miejscowościach: Miłocin, Zalesie Górne, Czerwony Dwór , Warcino, Okoniny, Boleszyn, Starościn, Stary Raduszec . Na obrazach i ikonach św. Hubert ukazywany jest bardzo często jako biskup w średnim wieku, z pastorałem i księgą w dłoni. Inne ujęcie pokazuj go jako młodego mężczyznę w stroju myśliwskim, w kapeluszu, z oszczepem i zawieszonym u boku rogiem myśliwskim. Atrybutem, który często towarzyszy tej postaci jest Jeleń z krucyfiksem w porożu.

Wspominając o historii i tradycji związanej ze św. Hubertem należy zaznaczyć, że ustanowiono także ordery i odznaczenia myśliwskie nazwane jego imieniem. Współcześnie myśliwi odbierają medal św. Huberta choćby za krzewienie kultury łowieckiej i tradycji myśliwskich. Wspomnienie o patronie myśliwych św. Hubercie przypada 3 listopada.


Autor tekstu: Igor Strzelczyk

 

 

Zdjęcia do artykułu (3) - wyświetl wszystkie:


Reklama


komentarze (1)Piękny dzień 3 Listopada. Nie zapomnijmy o tradycji i kulturze Łowieckiej. "DARZ BÓR" [2012-10-22 17:42]

Aby móc komentować musisz być zalogowany!

zaloguje się

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Tradycja łowiecka - zobacz podobne

Polowania wigilijne

O św. Hubercie i nie tylko...

Tradycja polowań - Historia polowańOgłoszenie płatne


daj ogłoszenie


|0.022|