» » » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Kule do broni śrutowej - pocisk Breneka W - 8

Weteran (8927 punktów)


Do broni śrutowej używa się kul ołowianych w kształcie walca o średnicy przewodu lufy. Najczęściej „Brenneke”, budowa : walec ołowiany, przybitka filcowa i tekturowa, i łącząca te elementy śruba. Polska breneka ma oznaczenie W-8. Walec ma naokoło żeberka o wysokości ok. 1 mm, ułożone równolegle do siebie, ale pod kątem osi walca ze stożkiem na przodzie, którego podstawa jest mniejsza od średnicy walca. Budowa pocisku powoduje, że ma on środek ciężkości w przodzie i przez to nie koziołkuje w locie.


Masa pocisku dla 
kal. 12 -32 gr.
kal.16 -27 gr.
kal. 20 – 24gr.


W zasadzie nie używa się tych pocisków do strzelania z ambony. Rozrzut jego z dobrej broni (nowej) w odległości 50 m. wynosi 10 – 20 cm. Najlepsze efekty uzyskuje się przy strzale z luf cylindrycznych lub o małym czoku. Żeberka w czasie przechodzenia przez lufę ulegają spłaszczeniu i dlatego pocisk może się przecisnąć także przez pełne czoki lufy.


Wbrew opinii, żeberka nie nadają pociskowi ruchu obrotowego wokół osi, gdyż breneka uzyskuje na swej 800-metrowej drodze zaledwie 20 obrotów /sek., podczas gdy pocisk z broni kulowej ma 3500 obrotów/sek. Przy strzale breneką na odległość 40 m.(1/10 s.) pocisk wykonuje zaledwie 2 obroty.


Powyższa informacja stanowi uzupełnienie mojego cyklu o broni myśliwskiej p. t..”Broń śrutowa”


Autor tekstu: czesław jurys

 

 


Reklama


komentarze (0)

 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego wpisu.
Bądź pierwszy!

 

Aby móc komentować musisz być zalogowany!

zaloguje się

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Broń myśliwska - zobacz podobne

Sztucer łamany - moje marzenie III

Sztucer łamany - moje marzenie II

BROŃ ŚRUTOWA - o czym należy wiedzieć?Ogłoszenie płatne


daj ogłoszenie


|0.028|