Kule do broni śrutowej - pocisk Breneka W - 8 - opis, test, opinie, zdjęcia - poluje.pl

poluje
» » » a a a

Kule do broni śrutowej - pocisk Breneka W - 8

dodany: 2012-11-21, godz. 15:58:00


Do broni śrutowej używa się kul ołowianych w kształcie walca o średnicy przewodu lufy. Najczęściej „Brenneke”, budowa : walec ołowiany, przybitka filcowa i tekturowa, i łącząca te elementy śruba. Polska breneka ma oznaczenie W-8. Walec ma naokoło żeberka o wysokości ok. 1 mm, ułożone równolegle do siebie, ale pod kątem osi walca ze stożkiem na przodzie, którego podstawa jest mniejsza od średnicy walca. Budowa pocisku powoduje, że ma on środek ciężkości w przodzie i przez to nie koziołkuje w locie.


Masa pocisku dla 
kal. 12 -32 gr.
kal.16 -27 gr.
kal. 20 – 24gr.


W zasadzie nie używa się tych pocisków do strzelania z ambony. Rozrzut jego z dobrej broni (nowej) w odległości 50 m. wynosi 10 – 20 cm. Najlepsze efekty uzyskuje się przy strzale z luf cylindrycznych lub o małym czoku. Żeberka w czasie przechodzenia przez lufę ulegają spłaszczeniu i dlatego pocisk może się przecisnąć także przez pełne czoki lufy.


Wbrew opinii, żeberka nie nadają pociskowi ruchu obrotowego wokół osi, gdyż breneka uzyskuje na swej 800-metrowej drodze zaledwie 20 obrotów /sek., podczas gdy pocisk z broni kulowej ma 3500 obrotów/sek. Przy strzale breneką na odległość 40 m.(1/10 s.) pocisk wykonuje zaledwie 2 obroty.


Powyższa informacja stanowi uzupełnienie mojego cyklu o broni myśliwskiej p. t..”Broń śrutowa”

 

nbsp;

 

Średnia: 2.6/5 | Ocen: 5

 

 
 


Reklama


komentarze (0)

 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego wpisu.
Bądź pierwszy!

 

Aby móc komentować musisz być zalogowany!

zaloguje się

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

 

➠ Subskrybuj✔ Subskrybujesz✕ Anuluj subskrybcję  Broń myśliwska - zobacz podobne 

Ogłoszenie płatne


daj ogłoszenie


|0.013|